top of page

„Vyno dienų“ šūkis primena apie svarbiausią metų rinkimų savaitgalį

Gegužės 10–11 d. „Litexpo“ vyksianti didžiausia vyno paroda Baltijos šalyse „Vyno dienos 2024“ paskelbė naują šių metų šūkį. „Balsuok už vyną!“ – kviečia organizatoriai, atkreipdami dėmesį ne tik į parodą, bet ir į tą patį savaitgalį, gegužės 12 d., Lietuvoje vyksiančius prezidento rinkimus.


Šis rinkimų savaitgalis – svarbiausias metuose


„Kasmet parodos šūkis atspindi tai, kas aktualu, kuo gyvena vyno rinka, ir tai tampa renginio programos esme. Pernai kvietėme lankytojus „pažinti savo vyną“ su geriausiu pasaulio someljė Raimondu Tomsonu, vyno žurnalistais Felicity Carter, Michalu Bardeliu ir gausybe vyno ekspertų.

Šie metai – rinkimų metai. Gastronomijos industrija gyvena rinkimais: artėja 30 geriausių restoranų, „Michelin“ gido žvaigždučių paskelbimas, „Baltic Wine & Drinks Awards“ apdovanojimai, geriausių vynų sąrašo „Star Wine List“ paskelbimas ir kt. Balsus Lietuva rinks ir gegužės 11 d. vyksiančioje „Eurovizijoje“, o kitą dieną balsuos už kandidatus į Europarlamentą. Tačiau svarbiausi rinkimai, apie kuriuos kalbėsime dar ilgai – prezidento. Jie vyks iš karto po „Vyno dienų“ – gegužės 12-ąją.


Parodos iniciatorius ir Vyno klubo bendrasavininkas Arūnas Starkus. | V. Skaraičio nuotr.

„Rinkdami prezidentą, žmonės balsuoja ne tik už asmenį, bet ir už vertybes, idėjas, istoriją, ateitį. Taip ir su vynu. Parodos lankytojai susirenka pažinti, suprasti, pasiklausyti istorijų, renkasi gėrimus, degustacijas, vyndarius, kurie atitinka jų požiūrį, skonį, kokybės supratimą,“ – sakė vienas iš parodos iniciatorių, „Vyno klubo“ bendrasavininkis Arūnas Starkus.


Rinktis vyną darosi vis įdomiau, daugėja nealkoholinių gamintojų


Pastarąjį dešimtmetį vyno pasaulyje įvyko labai daug pokyčių. Išpopuliarėjo neskaidrinti, besulfičiai natūralieji vynai, oranžinis vynas, senoviniu būdu (method ancestral) pagamintas putojantis vynas petnat, vis daugiau daroma labai mažai alkoholio turinčio vyno, daugėja nualkoholinto vyno gamintojų.

Klimato atšilimas praplėtė vyno pasaulio geografiją: Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Latvijoje, Švedijoje, Danijoje, Lietuvoje šiandien daromas ne tik sidras, vaisių, uogų, augalų vynas, bet ir auginamos vyninės vynuogės. Sparčiai keičiasi ir tokių šalių kaip Armėnijos, Sakartvelo, Vengrijos, Slovakijos, kitų Rytų ir Vidurio Europos šalių vyno kokybė. Išaugus pasirinkimui, išaugo ir žinių poreikis.


Parodos koordinatorė Ernesta Palubinskienė. | V. Skaraičio nuotr.

„Priešingai nei Prezidento rinkimuose, vynas neatiduoda savo rinkėjų kitam kandidatui. Renkantis vyną neapsisprendusių rinkėjų ir pilkosios vertybių zonos nėra – kiekvienas vartotojas renkasi tik tai, kas jam nuoširdžiai patinka. Vynas neturi rinkiminės programos, tačiau jis turi skonį.

Todėl parodų ir konferencijų centre „Litexpo“ vyksiančiose „Vyno dienose“ šiemet bus įrengtos keturios degustacijų salės, kuriose vyks vedėjų vedami seminarai, sesijos, degustacijos. O ekspozicijų salėje bus galima ragauti tūkstančius vynų, susitikti su vyndariais, ekspertais, someljė ir išsrinkti, kas patinka“ – sakė „Vyno dienų“ koordinatorė Ernesta Palubinskienė.


Svarbiausia - saikingumas


„Vyno dienos“ – didžiausia vyno paroda Šiaurės Europoje ir dalyvių, ir lankytojų skaičiumi. Pernai joje apsilankė apie 6000 vyno mėgėjų ir profesionalų. Šiųmečiai bilietų pardavimai jau lenkia pernykščius.  Tačiau organizatorius labiau džiugina ne vyno gausa, o tai, kad nuo 2005 m. veikianti paroda prisideda prie vyno vartojimo kultūros pokyčių.


2023-ųjų metų paroda. | R. Daskevičiaus nuotr.

„Esame pasaulinio „Wine in Moderation“ judėjimo dalis. Jis vienija  didžiausias pasaulio parodas, svarbiausias edukacijos institucijas, vyno spaudą, nacionalines vyndarių ir vartotojų asociacijos, kurios per švietimą, gebėjimą atpažinti geresnę kokybę,  per vartotojo norą rinktis, siekia formuoti saikingo vyno vartojimo kultūrą.

Svarbiausią šių metų rinkimų savaitgalį atliksime savo pilietinę, visuomeninę pareigą politiniuose rinkimuose.  Tačiau nepamirškite ir asmeninio gyvenimo pasirinkimų. Apie juos ir kalbėsime parodos metu“, - likus mėnesiui iki parodos kviečia jos organizatoriai.


Be degustavimo parodoje vyksta ir sėdimos degustacijos-paskaitos. | V. Skaraičio nuotr.

Straipsnį parengė Agnė Dovydaitytė.

 

163 peržiūros1 komentaras

1件のコメント


TAI TAIP IR NE , NESTEIKS NIEKS ,


KUR BALSAVIMAI TIE ,

いいね!
bottom of page